Województwo małopolskie a polityka UE
Unia Europejska planuje do 2025 roku zrezygnować lub znacznie zmniejszyć emisję CO2. Wiąże się to z brakiem korzystania z węgla, który był jednym z najczęściej pozyskiwanych surowców we wszystkich krajach UE. Dziś jednak los kopalni i pracujących w nich osób stoi pod znakiem zapytania.
Co z kopalniami?
Największe spółki energetyczne w naszym kraju powoli rezygnują z kontraktów z kopalniami. Ich kluczowym celem jest często ograniczenie emisji dwutlenku węgla do 2020 roku w znacznym stopniu. To oznacza, że będą musiały one zastąpić dotychczasowe źródła energii innymi. Jedna z firm ma pomysł na wykorzystanie fotowoltaiki, inne chcą zainwestować w elektrownie wiatrowe. Na ten moment każdy pomysł wydaje się być dobry.
Obawy górników
Wiele osób może stracić pracę przez planowane zmiany. Województwo małopolskie wraz z okolicznymi opiera się na przemyśle wydobywczym. Co prawda część osób już została przekwalifikowana tak, by móc pracować przy odnawialnych źródłach energii. Czy uda się jednak zmienić profesje większości górników przed ich odejściem na emeryturę w taki sposób, by gwałtownie nie pozbawić ich środków do życia? Czas pokaże. Jak na razie to w województwie małopolskim, w możliwościach zbudowania tam elektrowni wiatrowych, upatruje się nadziei polskiego przemysłu energetycznego.